fbpx
Excel Nedir?

Excel Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Neredeyse tüm iş ilanlarında yer alan “MS Office Programlarına Hakim Olmak” ibaresine siz de rastlamışsınızdır. MS Office programlarının en sık kullanılanlarını Excel, Word ve PowerPoint olarak sıralayabiliriz. Çoğu işveren için personelin bu programlara hakim olması büyük önem taşır. Çünkü MS programları, bir iş yerinde kağıt kalemle yapılması saatler hatta günler sürecek tüm işleri dijital ortama taşıyarak büyük kolaylık sağlar. Günümüzde insanlar uzay çağı adı verilen bir dönemde yaşıyor ve bilgisayarla çocuk yaşta tanışıyor olsa da bilgisayarı verim ve üretimi arttıracak şekilde kullanma oranı oldukça düşük. Hal böyle olunca, Excel, Word ve PowerPoint gibi programları ustalıkla kullanabiliyor olmak diğer birey ve işletmelerden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Profesyonel yaşamda özellikle Excel’i çok iyi biliyor olmak kariyer basamaklarında hızla yükselmenize yardımcı olabilir. Peki Excel tam olarak nedir? Gelin Microsoft Excel programını birlikte inceleyelim.

Excel Nedir?

Excel veya Microsoft Excel, elektronik ortamda tablo oluşturmanızı ve bu tablolar üzerinde karmaşık matematik işlemlerini kolayca gerçekleştirmenizi sağlayan bir programdır. Amerika kökenli teknoloji devi Microsoft tarafından geliştirilen Excel’i Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri üzerinde sorunsuzca kullanabilirsiniz. Excel üzerinden oluşturduğunuz tabloları grafik olarak ifade edebilirsiniz. Excel’in elektronik tablolarını açıklayıcı görsel ve notlarla destekleyerek kusursuz raporlar oluşturabilirsiniz. Diğer tüm MS Office programlarıyla uyumlu olarak çalışabilen Excel, verilerin tablo şeklinde düzenlenmesini ve muhafaza edilmesini sağlar. Yeni bir Excel sayfası açtığınızda boş bir sayfa ile değil; sütun ve satırlardan oluşan bir tablo prototipi ile karşılaşırsınız. Excel’in kullanıcıya sağladığı imkanlardan maksimum verim alabilmek için Excel fonksiyonlarını çok iyi öğrenmelisiniz. Şu an yaptığınız iş ne olursa olsun eğer yeterli Excel bilgisine sahipseniz ek gelir elde edebileceğiniz farklı projeler bulabilirsiniz.

Excel Nerelerde Kullanılır?

Excel, kullanım alanı sınırsız olan bir programdır. Mesleğiniz ve sektörünüz ne olursa olsun Excel kullanımı hayatınızı kolaylaştıracaktır. Örneğin; üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci düşünelim. Bu öğrenci; ders programını ve okuldan artan zamanlarını nasıl değerlendireceğini içeren haftalık çalışma planları oluşturabilir; kendisine aylık hedefler belirleyerek bu hedeflere ulaşma yüzdesini sütun grafiği olarak görebilir. Bu öğrencinin idarecesi konumundaki öğretmen; okulun ders programını ve nöbetçi öğretmen çizelgesini hazırlarken yine Excel’e ihtiyaç duyacaktır. İdareci öğretmenimizin muhasebeci eşi ise stok takibinden hesap takibine, maliyet hesabından ürün karşılaştırmasına, personel takibinden form hazırlamaya kadar tüm tablo ve raporlama işleri için yine Excel kullanacaktır. Kısacası, Microsoft Excel’in iş yaşantısının ortak değeri olduğunu söyleyebiliriz.

Excel’in Önemi

MS Office programlarının ve özellikle Excel’in neden bu kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü? Bir iş yerinde sunulması gereken raporların, hesaplanması gereken kalemlerin, personeli bilgilendirecek tabloların tek tek elle hazırlandığını varsayalım. Bu iş yerinin işleri zamanında yetiştirmesi mümkün olmayacaktır. Çünkü böyle bir durumda hemen hemen tüm personelin asıl işini bırakıp kağıt kalemle tablolar çizmesi, raporlar yazması ve grafikler hazırlaması gerekir. Oysa MS Office programlarını kullanarak tüm bu zahmetli işleri dakikalar içerisinde tamamlayabilirsiniz. Ocak ayının raporunu sunarken kullandığınız tabloyu üzerinde birkaç küçük değişiklikler yaparak Şubat ayı için de uygun hale getirebilirsiniz. Günümüzde; faaliyet alanı ne olursa olsun, işletmelerin ihtiyaç  duyduğu belgelerin neredeyse hepsi Excel üzerinde hazırlanır. Excel kullanmak oldukça basit ve keyiflidir; temel fonksiyonları öğrendikten sonra kendinizi geliştirmekte hiç zorlanmayacaksınız.

Excel Öğrenerek Hayalinizdeki İşe Kavuşun

Kararlı ve istekli olduğunuz sürece yaş ve öğrenim durumunuzdan bağımsız olarak kolaylıkla Excel öğrenebilirsiniz. Excel ile yapabileceklerinizin bir sınırı olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Özel sektörden kamu kurumlarına, freelance projelerden akademik yaşantıya kadar aklınıza gelebilecek tüm alanlarda Excel kullanarak fark yaratabilirsiniz. Açıklayıcı bir tablo oluşturmak, nitelikli grafikler içeren bir rapor hazırlamak veya özenli bir iş akış şeması düzenlemek iş yerinde bir yıldız gibi parlamanıza yardımcı olabilir. Eğer kendi işinizin patronuysanız ve hem verimi arttırmak hem de personelinizin gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız çalışanlarınız için Excel kursu organize edebilirsiniz. Özellikle muhasebe alanında kariyer yapmayı planlayan her bireyin Excel kullanımında ustalaşması gerekir. Eğer siz de Excel kullanmayı öğrenerek güçlü bir kariyer inşa etmek istiyorsanız seviyenize ve amacınıza en uygun eğitimi almak için “A’dan Z’ye Excel Kursu ” sayfamıza göz atabilirsiniz.