fbpx
joao

Yeni Zararlı Yazılıma Dikkat “JOAO”

Bilgisayar Oyunlarıyla Bulaşan Yeni Zararlı Bir Yazılım Tespit Edildi!

Avrupa’nın en kapsamlı oyun etkinliği olarak bilinen Gamescom, Bu günlerde Almanya’nın Köln şehrinde başlayacak ve dünya genelinden katılımcılarla buluşacak. İnternetten oyun indirmenin artış gösterdiği bu günlerde zararlı yazılımlarında arttığını bildiren ESET; Yeni bir zararlı yazılım tespit edildiğini ve bilgisayarın arka planında fark edilmeden rahatça çalışabildiğini açıkladı.

“Joao” adı verilen bu zararlı yazılım; orjinal olmayan / telif yasalarını çiğnenerek dağıtan internet sitelerinden oyun indiren kullanıcıları hedef almakta. Bu şekildeki zararlı yazılımlar barındıran sitelerden oyun indiren kullanıcılar, farkında olmadan Joao isimli zararlı yazılımın saldırısıyla karşı karşıya kalıyor.

Bilgisayarınızda arka kapı açarak, farklı zararlı yazılımlara davetiye çıkarıyor. Joao; bilgisayarınızda sizin haberiniz olmadan farklı zararlı yazılımları indirme olanağına sahip kodlardan oluşan bir zararlı yazılım.

Asıl Hedef Bilgisayarınıza Farklı Yazılım İndirmek!

ESET Zararlı Yazılım Araştırmacısı Tomas Gardon’un yaptığı açıklamalara göre; Joao’yu planlayan ve yöneten siber suçlular; çok oyunculu online oyunların kodlarını, zararlı yazılımlar indirebilecek düzeyde değiştirme yeteneğine sahip. Daha sonrasında ise oyunları telif yasalarını çiğneyen sitelerde kullanıma sunuyorlar.

Bilgisayarda Nasıl İşliyor ve Yönetiliyor?

Joao kodları eklenmiş bir oyun yüklendiğinde bilgisayar hakkında bilgiler toplama başlıyor. Sonrasında sizin haberiniz olmadan yönetildiği merkez tarafından bilgisayara ek yazılımlar indiriliyor. ESET çalışmalarına göre indirilmiş bu yazılımlar bilgisayarınızda bir arka kapı oluşturup kişisel bilgiler topluyor ve bilgisayarınız DDoS saldırılarında bulunmasına sebeb oluyor.

Güvenilir koruma, anti-virüs yazılımı ile bu şekildeki zararlılardan kurtulmak mümkün olabiliyor. Önlemlerimizi alalım.

Siber saldırılar, bilgi güvenliği hakkında uzmanlaşmak istiyorsanız Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi (CEH – Certified Ethical Hacker) eğitimimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yazın