yazılım-sektorü

Yazılım Sektörü Gün Geçtikçe Büyüyor!

Yazılım ve kodlama sektöründe yapılan atılımlar hızlı bir şekilde devam ediyor. Yerli yazılım firmalarının teknolojilerini geliştirme çalışmalarına değinen Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Tiryakioğlu, “Bilişim teknolojileri sektörünün 2023’te 160 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Bu rakam içerisinde yazılım sektörünün payı 50 milyar dolar olacak” dedi

4. Sanayi Devrimi’nin hayatımıza girmesiyle birlikte dijitalleşen yeni dünyada yazılım ve kodlama alanları da büyüme trendlerini hızlı bir şekilde yükseltiyor. Dünyada 5 trilyon dolar hacme ulaşan bilişim sektörünün ana kollarından biri olan yazılım sektörünün büyüklüğü ise 3.5 trilyon dolar civarında. Dünyadaki bu hızlı ilerleyişin yanı sıra Türkiye’de de yazılım sektöründe yapılan atılımlar hızlı bir şekilde devam ediyor.

Türkiye’de ise bilişim sektör büyüklüğü 2017 itibarıyla 30 milyar dolar, yazılım sektörü büyüklüğü ise 6 milyar dolar seviyesine ulaştı. Türkiye’de yazılım sektörünün geçtiğimiz yıllara göre yaklaşık yüzde 20’lik büyüme kaydettiğini dile getiren Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Tiryakioğlu, “Bilgi teknolojileri sektöründe, bir önceki yıla göre en yüksek büyüme yazılım alanında gerçekleşti. Büyüme oranının 2018’de yüzde 25’lere ulaşacağı tahmin edilmekte” açıklamasını yaptı. Endüstri 4.0 ile nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim, yapay zekâ ve blok zincir teknolojileri açısından kritik önem taşıyan genişbant teknolojilerinin yerli imkanlarla üretildiğini belirten TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkan Yardımcısı Ertan Barut, “Bilişim sektöründe faaliyet gösteren 17 binden fazla işletme, şu an itibariyle yaklaşık 120 bin kişiye istihdam sağlamakta. Türkiye yerli yazılım üreticileri yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 900 bin işletmeye hizmet vermekte. Bilgi teknolojileri hizmet alanında yerlilik oranı yüzde 85’lerde, yazılımda ise yerlilik oranı yüzde 60 seviyesindedir” dedi.

GİRİŞİMCİ POTANSİYELİ YÜKSEK
Türkiye’de ve dünyada son yıllarda artan dijitalleşme ihtiyaçlarının her alanda kendini gösterdiğine değinen Tiryakioğlu, ihtiyaçlar doğrultusunda her geçen gün yeni teknoloji ve çözümlerin üretilmeye başlandığını vurguladı. Özellikle siber güvenlik alanında girişimcilere ve yerli yazılımlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Tiryakioğlu, “Dünyanın dijitalleşmesi ve dijital ürünlerin hızla yayılması, bilişim sistemlerini, kritik altyapıları ve bireyleri siber saldırıların da hedefi haline getirmektedir. Siber saldırıların küresel maliyeti yıllık 400 milyar dolar olup, 2019’da bu rakamın 2.1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir” dedi. Bu tür girişimlerin artmaya başladığını söyleyen Barut ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye yazılımda henüz bir dünya markası üretememiştir ancak yüksek seviyede girişimci potansiyeli olan bir ülkeyiz. Nitelikli destek ve yatırım sermayesi destekleri ve devletin teşvikleriyle ülkemizin yazılım sektöründe çok daha iyi konuma geleceğine inanıyoruz.”

NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞI ŞART!
Yüksek teknoloji ve hızlı ilerlemelerin yaşandığı bilişim teknolojileri sektöründe çok yüksek nitelikli ve belli seviyelerde yazılım süreçlerinde çalışacak çok sayıda yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Tiryakioğlu, “İstatistikler Türkiye’deki eğitim sistemi çıktılarının dünya ortalamalarının altında kaldığına işaret etmektedir. Lise ve üniversitelerde sağlanan eğitim müfredatlarının yenilenmesi şart” değerlendirmesini yaptı. İnsan kaynakları ve istihdam konudaki en büyük sorunun, kısıtlı sayıda yetişmiş elemanın en verimli olacakları şekilde kullanılamaması olduğunu kaydeden Barut, “Yetişmiş ve nitelikli insan kaynağımızın son yıllarda yurtdışına göçüyor olması, bilişim sektörünün gelişmesini engelleyen unsurlardan biri. Eğitim süreçlerinin, seçilen dal, bu dallara göre kısa ve orta dönemli staj programları, aynı alanda önlisans/lisans eğitimleri ve mesleki süreci kesintiye uğratmayacak askerlik görevini kapsayan bütünsel olarak kurgulanması bilişim sektörü için kritik konu halini almıştır” dedi.

KAYNAK: SABAH

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen ve gün geçtikçe hızlı büyüyen bilişim sektörünün bir parçası olarak kariyerinize değer katmak istiyorsanız şimdi tam zamanı. Sertifikalı eğitimlerimizi görmek  ve güncel eğitim takvimimize ulaşmak için lütfen tıklayınız!

Bu Konuyu Paylaşın!

Yazar : İ-Akademi Eğitim & Danışmanlık

İ-Akademi; 2003'ten bu yana birey ve kurumlara Bilişim, Yabancı Dil, Kişisel ve Kurumsal Gelişim alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Türkiye’nin önde gelen sayısız şirketinde farklı seviyelerde eğitim ve danışmanlık hizmeti veren İ-Akademi, İzmir'in kalbi Alsancak'ta, ilk günkü heyecanıyla hizmetlerine devam etmektedir.

Yorum Yazın