fbpx

Uzaktan Çalışma ve Verimlilik

Değişen dünya düzeniyle birlikte her geçen gün uzaktan çalışma kavramı hayatımızdaki yerini daha da artırıyor. Artık insanlar yaşadığı şehre bağlı olmak zorunda değil. Dijital fırsatlar kullanılarak dünyanın öbür ucundaki bir firmaya evden hizmet verilebiliyor.

Sadece iş hayatı değil eğitim hayatı da uzaktan yürütülüyor. İnsanlar evinden daha az masraf ile istediği eğitimi alabiliyor. Öğrenciler ev/kafe ortamında dahi kendi ilgi alanlarına göre çalışarak çok farklı alanlarda kendilerini geliştirebiliyor.

Uzaktan çalışma ile yüz yüze çalışma arasında verimlilik farkı olup olmadığı yoğun olarak tartışılan bir konudur. Her iki durumun da kendine göre artı ve eksi yanları mevcuttur. Uzaktan çalışmanın verimli olup olmaması dezavantajları ve avantajları göz önüne alınarak değerlendirilebilir. Çalışmanın verimliliğini çalışma ortamı, çalışanın hazırlığı, iş yükü, görev dağılımı gibi birçok farklı faktöre bağlıdır. Uzaktan çalışma da standart çalışma kadar özen istemektedir. Eğer uzaktan çalışmanın gerekleri yerine getirilmezse verimlilik düşecektir. Önemli olan bireyin kendisini işine göre programlamasıdır. Çalışmayı kolaylaştıracak çözümlerden kaçınılmamalıdır. Uzaktan çalışırken dijital çalışma ortamlarından ve verimliliği arttıran mobil uygulamalardan olabildiğince çok faydalanılmalıdır.

Uzaktan Çalışmanın Avantajları

Uzaktan çalışmanın en büyük avantajlarından biri esnek çalışma saatleridir. Gün içinde toplantılarınız yoksa görevinizin son teslim tarihine kadar istediğinizi yapabilirsiniz. Uzaktan çalışmada görevinizi yerine getirdikten sonra artan zaman size kalır. Bu zamanı istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Evcil hayvanınızla ilgilenebilir, aileniz ve sevdiklerinizle piknik organize edebilir veya hobilerinize zaman ayırabilirsiniz.

Uzaktan çalışarak hayalini kurduğunuz ancak başka bir ülkeye taşınmanın masraflarından kaçındığınız için çalışamadığınız firmalarda çalışabilirsiniz. Bu size çalışma özgürlüğü sağlayacaktır. Hem ülkenizden ayrılmamış hem de istediğiniz firmada çalışmış olacaksınız.

Uzaktan çalışarak gün içinde birden fazla firma adına çalışabilirsiniz. Bir firmanın sizden istediği görevi yerine getirdikten sonra kendinize ek iş fırsatları yaratabilirsiniz. Uzaktan çalışma sayesinde yapacağınız iş bittiğinde, mesainin bitmesini beklemek zorunda değilsiniz. Bir işi tamamladıktan sonra diğer projelere yelken açabilir ve rahatlıkla ek gelir elde edebilirsiniz.

Uzaktan Çalışmanın Dezavantajları

Uzaktan çalışmanın çeşitli avantajları ve rahatlıkları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Eğer evinizde kendinize uygun bir çalışma ortamı yaratamazsanız, ciddi konsantrasyon problemleri ile karılaşabilirsiniz.

Ev ortamı rahat olduğu için rehavete kapılıp işlerinizi aksatabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için disiplininizi her zaman korumanız gerekmektedir. Rahatınızı bir kenara bırakıp sorumluluk bilinci ile hareket ederseniz işleriniz gayet düzenli bir şekilde ilerleyecektir.

Uzaktan çalışma online tabanlı platformlar üzerinden yürütüldüğü için internet bağlantınızda veya teknolojik cihazınızda oluşan olumsuz durumlar sizi zor durumda bırakabilir. Bu yüzden iş bilgisayarınıza yedek olması adına uygun fiyatlı bir laptop veya tablet edinebilirsiniz.

Uzaktan Çalışmada Verimliği Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

Basit birkaç adımla uzaktan çalışırken verimliliğinizi artırabilirsiniz. Verimliliğinizin artması, enerjinizden ve zamanınızdan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Dilerseniz verimliliğinizi arttıracak önerilere birlikte göz atalım:

  1. Planlama Araçları Kullanın: Planlı bir günün ne kadar verimli geçtiği aşikardır. Hangi saatte nelerin yapılacağı belirlidir ve plan takibinin sonunda işlerin normalden daha kısa sürede bittiği görülür. Gününüzü nasıl planlayacağınızı bilmiyorsanız bunun için geliştirilmiş çok başarılı planlama araçları bulunmaktadır. Bu araçlar aracılığıyla gününüzü planlayabilirsiniz, yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Bitirdiğiniz işleri listeden kaldırarak kafa karışıklığını önleyebilirsiniz.
  2. Online Toplantı Araçlarını Kullanın: Uzaktan çalışıyor olsanız da takım arkadaşları ile koordine olmak çok önemlidir. Eğer e-posta ve SMS gibi yöntemler size yeterli gelmiyorsa online toplantı düzenleyebilirsiniz. Online toplantı araçları sesli ve görüntülü toplantı yapma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca işinizle ilgili detayları ekran paylaşımı yaparak arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Online toplantınızı kaydedip toplantıya katılamayanlara iletebilirsiniz.
  3. Kendinize Uygun Çalışma Ortamı Oluşturun: Eğer kendinize uygun iyi bir çalışma ortamı hazırlarsanız veriminizin hızla arttığını görebilirsiniz. Çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak nesnelere yer vermeyin. Sağlığınız açısından rahat olmasına dikkat edin. Eğer gürültülü ortamlarda çalışamıyorsanız dış ortamın gürültüsünden sakınmak için çalışma odanıza ses yalıtımı yaptırabilirsiniz. Çalışmalarınızı belirli bir alanda yürütmeniz işinize iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden evinizdeki bir odayı çalışma odası olarak belirlemeli ve buna göre dekore etmelisiniz.
  4. Mola Vermeyi Unutmayın: Uzaktan çalışırken verimliliğinizi korumanın bir diğer yolu ise gereken zamanlarda mola vermektir. Mola vermeden saatlerce yürüteceğiniz bir çalışmada, belirli bir süre sonra yaptığınız işi zor anladığınızı ve yapmak istemediğinizi fark edeceksiniz. Böyle bir durumla karşılaşmak yerine belirli periyotlarla molalar verebilirsiniz. Mola sürelerini kendinize göre belirlemeniz en faydalısı olacaktır. Eğer kararsız kalırsanız dünya çapında kullanılan tekniklerden faydalanabilirsiniz. Örneğin; pomodoro tekniği dünya genelinde en popüler zaman yönetimi sistemlerinin başında gelmekte. Siz de pomodoro tekniği ile molalarınızı yönetebilir ve çalışmalarınızı daima ferah bir zihinle yapabilirsiniz.