fbpx
Saat Değişikliğine Dikkat Edin!

Saat Değişikliğine Dikkat Edin!

Her yıl gündeme gelen ve gereksiz olduğu yönünde görüşlerin beyan edildiği yaz / kış saati uygulaması bu yıl itibari ile Türkiye ‘de uygulanmama kararı alındı. Açıklanan kararname ile ilgili olarak 30 Ekimde geçilmesi gereken kış saati uygulamasına geçilmeyecek yani saatler 1 saat geri alınmayacak. 

Bu değişiklik vesilesiyle artık hep yaz saati uygulaması geçerli olacak. Avrupa ‘da ve yaz / kış saati uygulayan diğer ülkelerde ise değişen bir durum yok. Diğer ülkeler 29 ekimi 30 ekime bağlayan gece kış saati uygulamasına geçiyor. Bu durum diğer ülkelerle bu zamana kadar olan bağlarda bazı senkron sorunlarına neden olacaksa da, en dikkat edilmesi gerekenler günlük hayatımızın ciddi birer parçası olan bilgisayarlar ve telefonlar. Zira bilgisayarlar ve telefonlar otomatik olarak yaz / kış saatine geçmeye ayarlı durumda.

Geçtiğimiz sene seçim döneminde de Türkiye ‘nin kış saatine geçmesi 1 hafta ertelenmişti. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlar için Microsoft bir güncelleme yayınlamış ve kullanıcıların yaz / kış saati uygulamasına müdahale etmesine gerek kalmamıştı. Elbette Windows 10 kullanıp güncellemeyi yapmayan, Windows 10 kullanmayan diğer kişiler bu güncellemeden yararlanamadı ve saatleri otomatik olarak kış saatine geçti.

Aynı sorun telefonlar ve otomatik olarak yaz / kış saatine geçişe ayarlı cihazlar içinde geçerli. Bu cihazların hepsinin kullanıcılar tarafından yaz / kış saatine geçiş özelliğini devre dışı bırakması gerekiyor.

Yorum Yazın