fbpx
Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe, iş hayatında sıkça karşınıza çıkan/çıkacak bir terimdir. Özellikle iş hayatına yeni başlayan veya kendi işinin patronu olmak isteyen bireylerin ön muhasebe hakkında bilgi sahibi olması adeta ihtiyaç haline gelmiştir. Ön muhasebe ve genel muhasebe kavramları sık sık birbirine karıştırılıyor olsa da bu iki kavram arasında büyük farklılıklar vardır. Eğer siz de ön muhasebe nedir ve ön muhasebe nasıl yapılır gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Ön Muhasebenin Nedir?

Ön muhasebe kısaca, işletmenin para ve ücretle alakalı tüm işlemlerini takip etmek demektir. Bir işletmenin nakit parası, banka hesapları, çekleri, senetleri, faturaları, stokları ve müşterileri gibi ana unsurların takip edilmesinden ön muhasebe bölümü sorumludur. İşlevsel olarak bakıldığında kimi zaman ön muhasebenin genel muhasebeden çok daha önemli bir hal aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ön muhasebeyi işletmelerin can damarı olarak düşünebiliriz. Zira ön muhasebe yönetiminin başarısız olması şirketin finansal bilgilerinin kayıt ve takibini imkansız hale getirecektir. Finansal yönetimi kötü olan işletmelerin uzun süre ayakta kalabilmesi ve kar etmesi mümkün değildir.

Ön Muhasebe İşlemleri Nelerdir?

Ön muhasebe, işletmenin kendi bünyesinde tutulmalıdır. Ön muhasebe biriminin ilgilenmesi gereken kalemleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Kasa ve Banka Hesap Takibi: Kasa hesap takibi genellikle işletmenin sahip olduğu nakit paranın takip edilmesi anlamında kullanılır. Bir işletmenin kasasına nakit girişi veya çıkışı olduğunda bunun mutlaka takip edilmesi ve hareketliliğin kayıt altına alınması gerekir. Banka hesap takibi ise işletmenin banka hesaplarını, çeklerini, senetlerini kısacası işletmenin nakit hariç tüm alacak vereceklerini takip etme ve raporlama işlemidir. Çek ve senet vadelerinin gün be gün takip edilerek tahsilat ve ödeme işlemlerinin zamanında gerçekleştirilmesi işletmeler için hayati önem taşır.
  • Cari Hesap Takibi: İşletmenin birlikte çalıştığı müşteri ve tedarikçiler ile gerçekleştireceği tüm alacak/verecek işlemilerinin takip edilmesidir.
  • Fatura ve İrsaliye İşlemleri: İşletmenin alım ve satım yaptığı durumlarda fatura kesilmesi gerekir. Alım ve satım işlemlerini belgeleyen bu faturalar, ön muhasebe biriminin takip ve kaydı altında olmalıdır.
  • Stok Takibi: Stok; işletmenin deposunda satılmayı bekleyen mallar demektir. Depoya giren ve depodan çıkan her malın kaydını ayrı ayrı tutmak, azalan ve işletmenin elinde fazladan biriken malları raporlamak da da ön muhasebenin görevleri arasındadır.
  • Personel Takibi: İşletme ve personel arasındaki finansal işlemleri düzenlemek; maaş, avans ve prim hesaplaması yapmak anlamına gelir. Ayrıca personelin şirket adına kendi cebinden yaptığı harcamaların takip edilerek personelin mağdur edilmemesi de personel takibi kapsamındadır.

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Ön muhasebede detaylı ve karmaşık işlemler, istikrarlı takipler ve açıklayıcı raporlar sunulması gerektiğini fark etmişsinizdir. Hal böyle olunca, ön muhasebe için geleneksel ön muhasebe yani defter ve kalem kullanımı işleri daha da zorlaştırıyor. Günümüzde pek çok işletme ön muhasebe işlemi için bilişim teknolojilerinden yararlanıyor. Excel ve NETSİS gibi yazılımlar ön muhasebe işlemlerinin zaman ve emek tasarrufuyla gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Ön Muhasebenin Önemi

Ön muhasebe tarafından işlenen ve sunulan bilgiler işletmenin geçmişine ve şu anki durumuna ışık tutmakla birlikte gelecekte daha fazla kar ettirecek eylemler için yol haritası çizilmesine yardımcı olur. Bir işletmenin alacaklarını zamanında tahsil edememesi, personeline yanlış maaş ödemesi, banka hesaplarında ve kasasında ne kadar parası olduğunu kestirememesi düşünülemez. Ön muhasebenin doğru şekilde yürütülmesi işletmenin aksayan yerlerini zamanında tespit etmek, organizasyon sağlığını gözden geçirmek ve karar alma mekanizmasını hızlandırmak adına büyük kolaylık sağlar. İşletme yönetimini bir adım ileriye taşıyarak profesyonel hayatın rekabet ortamında karlı işler yapmanın yolu ön muhasebeye gereken önemi vermekten geçiyor.

Ön Muhasebe Dersleri

Eğer siz de ön muhasebe öğrenmek istiyorsanız İ-Akademinin Ön Muhasebe Kursu sayfasına göz atabilirsiniz.