fbpx

MS Project ile Proje Yönetimi

Projelerinizi planlarken profesyonel proje yönetimi yapmak önemli midir?

Yeni bir proje fikri neden çıkar?

Bir sürü nedeni olabilir, ancak genelde karlılığı artırmak için yeni yöntemler veya yeni ürünler geliştirmek hedeflenir.

Peki proje sonuçlanmazsa ne olur?

Kar etmeyi hedeflerken zarar etmiş oluruz. Enerjimiz, zamanımız ve paramız boşa gitmiş olur. Tabii ki her işte olduğu gibi başarmak için çok çaba sarfetmek gerekir, ancak başarısız olmak çok kolay. Yanlış zaman ve kaynak yönetimi, yanlış veya eksik yetki ve sorumluluk paylaşımı, takım ruhunu sağlayamama ve daha bir çok yolla başarısızlığa gitmek mümkün .

Proje yönetiminde uzman bir ekiple çalışmak, iletişimi sağlamak, planlama ve koordinasyonu yapmak, proje kapsamını %100 anlamak ve takımdaşlara anlatmak, riskler ve varsayımları önceden bilmek, riskin oluştuğu durumlarda felaketten kurtarma planlarını önceden yapmış olmak, kaynakları iyi tanımak projenin başarılı olma olasılığını yükseltir.

Günümüzde hemen hemen her sektörde yeni ürünler, yeni yöntemler, yeni projeler geliştiriliyor. Doğru uzman, doğru yöntem ve doğru araç kullanmak gerekmektedir. Microsoft Project proje yönetimi için gerekli olan tüm araçları sağlamaktadır. Bu konuda eğitim almış profesyonel proje yöneticileri; bir projeyi planlarken kaynak, zaman ve kapsam üçgenini oluşturup yönetebiliyorlar.

Bir çok proje yönetimi metodolojisinin içinde en çok kullanılan CPM(Critical Path Method)’dir. MS Project CPM metodu ve Baseline yöntemi ile proje yönetiminde gerekli olan tüm veri grupları ve raporları sunmaktadır.

Proje Yönetiminde Kaynak Kullanımı

Herhangi bir projenin başarılı (doğru süre içinde, doğru bütçe ile projenin ana hedefine ulaşmak) olabilmesi için kaynak yönetiminin doğru yapılması çok önemli, kaynakları atıl bırakmadan, aşırı yüklenmeden en iyi performans ve en uygun bütçe ile projeyi gerçekleşitrmek bir yönetim becerisidir.

Microsoft Project gerek kaynak yönetimi, gerek raporlama , gerek revize planların yönetiminde proje yöneticisinin ihtiyaç duyabileceği tüm araçları sunmaktadır.

i-Akademi olarak MS Project kullanımında uzmanlaşmanızı sağlıyoruz. Verdiğimiz bu eğitimin amacı yönetmeleri gereken projeleri Microsoft Project kullanarak planlayabilen, kaynak atamasını sağlıklı bir şekilde yapabilen, denetleyebilen ve raporlayabilen, kaynakların iş yükünü ve maliyetlerini inceleyebilen, projenin gerçekleşme aşamasında takip ve analiz yapabilen, planlanan ve gerçekleşen arasındaki sapmaları analiz edebile ve projenin her aşamasında efektif raporlar oluşturabilen proje yöneticileri yetiştirmektir.

Size sunduğumuz MS Project kursu 18 saat sürer.

MS Project Eğitiminin saatleri şöyledir;

  • Cumartesi-Pazar 09:30-13:30
  • Hafta içi gündüz 09:30-13:30
  • Hafta içi akşam 19.00-21.45