fbpx

Microsoft, Verileri Denizin Altında Depolayacak

2013 yılından beri veri merkezlerini su altına taşıma fikrini hayata geçirmeye çalışan Microsoft, ilk kez bir veri merkezini su altında işletmeye başladı. Sistemin ne zaman devreye gireceğiyle ilgili açıklama yapılmadı.

Çevre örgütü Greenpeace’e göre, dünya genelinde kullanılan elektriğin yüzde üçünü veri merkezleri tüketiyor. Bu miktarı azaltmak ve gürültülü, sıcak ve genellikle yanlış yerlerde konumlandırılan veri merkezi anlayışı değiştirmek isteyen Microsoft ise yaklaşık beş yıl önce Project Natick isimli çalışmayı başlatmıştı. Bu çalışma ile veri merkezlerini su altına taşımayı ve sunucuları su altından yönetmeyi planlayan şirket, testlerin ardından operasyonel ilk veri merkezini suya indirdi.

5 Yıl Boyunca Müdahaleye İhtiyaç Olmayacak

Project Natrick kapsamındaki ilk su altı veri merkezi İskoçya’nın Orkney Adaları’nda deniz tabanına yerleştirildi. Karada üretilen yenilenebilir enerjiden güç alan veri merkezine enerji aktarımı ise adanın elektrik şebekesinden çekilen bir kablo ile sağlanacak. 864 sunucuya ev sahipliği yapan su altı veri merkezinin toplam depolama kapasitesinin 27.6 petabayt olduğu belirtiliyor. 5 yıl boyunca herhangi bir bakıma ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanan veri merkezinde araştırmacılar önümüzdeki 12 ay boyunca incelemelerde bulunup merkezin güç tüketimini ve dış etkenlere olan direncini ölçecek.

Çelik malzemeden yapılan sisteme çevresel koşulları izlemek vericiler yerleştiren şirket, 12 ay boyunca güç tüketiminden sıcaklık ve neme, performanstan sese kadar her şeyi düzenli olarak takip edecek.

Her şey planlandığı gibi giderse Project Natick, veri merkezlerinin kullanımı açısından yepyeni bir yolun başlangıcını simgeleyebilir.

Kaynak: BBC