fbpx
microsoft project özellikleri

Microsoft Project Nedir?

Microsoft Project, Microsoft tarafından geliştirilen ve kullanıcılara ücretli sunulan dünyanın en popüler proje yönetimi yazılımıdır. Uygulama, planları geliştirme, görevlere kaynak tahsisi yapma, ilerlemeyi izleme, bütçeleri yönetme ve iş yüklerini analiz etme konularında proje yöneticilerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Microsoft Project kritik yol çizelgeleri oluşturur. Tarifeler kaynak dengelenebilir. Zincir bir Gantt tablosu şeklinde görselleştirilir.

Kaynak tanımları (kişi, ekipman ve malzemeler), paylaşılan bir kaynak havuzu kullanarak projeler arasında paylaşılabilir. Her kaynak, hangi kaynağın kullanılabilir olduğunu belirten kendi takvimine sahip olabilir. Kaynak oranları, toplu halde toplanan ve kaynak seviyesini özetleyen kaynak atama maliyetlerini hesaplamak için kullanılır.

Her bir kaynak birden çok planda birden çok göreve atanabilir ve her göreve birden fazla kaynak atanabilir. MS Project, kaynak takvimlerinde tanımlandığı gibi kaynak kullanılabilirliğine dayalı olarak görev zamanlayıcısını zamanlar. Tüm kaynaklar bir kurumsal kaynak havuzunda tanımlanabilir.

Microsoft Project, atama çalışması ve kaynak oranları temelinde bütçe oluşturur. Kaynaklar görevler ve atama işi tahmini olarak atandığından, Microsoft Project maliyeti iş saatinin oranına eşit olarak hesaplar. Bu, görev seviyesine, ardından özet görevlere ve nihayet proje seviyesine kadar yuvarlanır.

Microsoft Project, Microsoft Office Project Server ve Microsoft Project Web Access ile genişletilmiştir. Proje Server, Proje verilerini merkezi bir veritabanında saklar.

Project Web Access, kullanıcının bu verileri Internet üzerinden görüntülemesini ve güncellemesini sağlar. Web Access, yetkili kullanıcıların Internet üzerinden bir Project Server veritabanına erişmelerini sağlar. Web Access, zaman çizelgeleri, kaynak iş yüklerinin grafiksel analizi ve yönetim araçları içerir.

Microsoft, farklı kullanıcı sınıflarını tanır. Bu farklı kullanıcı sınıfları, projelere, görünümlere ve diğer verilere farklı erişim düzeylerine sahip olabilir.

Takvimler, görünümler, tablolar, filtreler ve alanlar gibi özel nesneler, tüm kullanıcılar tarafından paylaşılan bir kurumsal genel veritabanında saklanır. MS Project alanda kendinizi geliştirmek için Microsoft Project eğitimi içeriğimize bakınız.

Yorum Yazın