fbpx
adobe microsoft ortaklık işbirliği

Microsoft ve Adobe’den İddialı Ortaklık

Adobe ve Microsoft, yaptıkları açıklama ile satış ve pazarlama yazılımları geliştirmek için işbirliği yaparak, sektördeki rakipleri Oracle ve Salesforce’un önüne geçmek istediklerini bildirdi.

Yazılım alanında dünyanın en başarılı şirketleri arasında olan Microsoft ve Adobe, pazarlama ve satış yazılımlarını beraber geliştirecek. İki şirket Adobe’un yıllık kullanıcı konferansında yaptıkları açıklamaya göre iş dünyasına yönelik (özellikle satış ve pazarlama alanında) yazılımlarda ön plana çıkan Oracle ve Salesforce gibi rakiplerini geçerek bu alanda önemli bir alternatif olmak istediklerinin altı çizildi.

Reuters’in belirttiğine göre Microsoft ve Adobe; Salesforce ve Oracle gibi diğer firmalarla rekabet etmek için ortaklık kurdular. Adobe’nin yıllık kullanıcı konferansında firma, Microsoft ile beraber çalışarak Microsoft Dynamics ile Adobe’nin pazarlama yazılım paketi arasında bir ortak veri formatı oluşturmakta olduklarını duyurdu.

Microsoft’un kurumsal çözümler ve yazılım geliştirme departmanı Dynamics’in açıklamasıyla beraber Adobe’un 2009 yılında 1.8 milyar dolar karşılığında satın aldığı iş dünyası ve pazarlama alanında yazılımlar geliştiren Omniture şirketi ile birlikte çalışması planlanıyor. Adobe’un 2016 senesinde 4.6 milyar dolarlık gelirin ortalama % 25’ini, geliştirdiği dijital pazarlama ve reklam yazılımları sayesinde kazanmasını sağlayan Omniture’ın; kurumsal çözümler denilince özellikle bulut servisi olan Azure ile kendini kanıtlamış olan Microsoft ekibiyle iyi bir ikili olması bekleniyor.

Dynamics her ne kadar iş dünyasına yönelik yazılımlar geliştiriyor olsa da Microsoft uzun bir süredir bu bölümün, satış elemanları için oluşturulan yazılımlar konusunda daha da gelişmiş bir hale gelmesini istiyordu. Bu ortaklıkla beraber iki şirket de bu alanda birbirlerinden yardım alarak hem kendi gelişimlerini tamamlamak hem de alandaki diğer rakiplere karşı tek başına mücadele etmektense daha güçlü bir ittifak ile pazarda önemli bir paya sahip olmak istiyor.

Geliştirmek istedikleri yazılım hakkında iki şirketten de şuan detaylı bir açıklama yapılmış değil fakat kısa zamanda bu iki dev şirketin çalışmalara başlayıp, bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Kaynak: Chip Online – Donanım Haber

Yorum Yazın