fbpx

KOBİ Tanımı Değişti

Daha önceden 40 milyon TL olan satış hasılatı veya mali bilanço üst limiti, 125 Milyon TL’ye yükseltildi.

24.06.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanmasıyla İşletmenin “KOBİ” olarak tanımlanması için yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço üst sınırı 125 milyon TL olması gerektiği belirlendi. Bu rakam, daha önce 40 milyon TL olarak belirlenmişti. Bakanlar Kurulu’nun “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

24.06.2018 tarihinden itibaren 125 Milyon TL’nin altında net satış hasılatına sahip bütün işletmeler KOSGEB’in vermiş olduğu desteklerden yararlanabileceklerdir. (KOSGEB)

Buna göre, KOBİ, “250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan ve yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimler” olarak tanımlandı.

Karara göre, KOBİ başvuruları yazılı olarak yapılabileceği gibi, dijital ortamdan da gerçekleştirmek mümkün.

KOBİ’LERİN SINIFLANDIRILMASI

Yayınlanan yönetmelikteki yeni değişiklikle KOBİ’lerin sınıflandırılması şu şekilde oldu:

  •  Mikro işletme: 10 kişiden az çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan biri 3 milyon lirayı aşmayan işletmeler.
  •  Küçük işletme: 50 kişiden az çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan biri 25 milyon lirayı aşmayan işletmeler.
  • Orta büyüklükteki işletme: 250 kişiden az çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan biri 125 milyon lirayı aşmayan işletmeler.

Sizlerde KOSGEB desteği ile eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz, eğitim takvimimize ulaşmak için tıklayın.