fbpx
en iyi programlama dili

İşte 2017’in En Popüler 10 Programlama Dili

GitHub, 2017’nin En popüler Programlama Dillerini Octoverse Raporunda Açıkladı!

200 farklı ülkede, 337  çeşit programlama dilini kullanan 24 milyon kullanıcısı olan GitHub, Octoverse raporunda en çok rağbet gören programlama dillerini açıkladı. Tabiki bu programlama dillerini kullananlar arasında Google, Facebook, Apple gibi dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinin personelleri de bulunuyor.

İşte GitHub’a göre 2017 yılında en popüler olan 10 programlama dili listesi:

10: C

Kullanım süresi olarak bakıldığında başlangıç olarak 1970 olarak bilinse de günümüze kadar uzanan bu zaman diliminde hala popülerliğini kaybetmemiş görünüyor.

9: Go / golang

2007 yılında Go, Google mühendisleri Robert Griesemer, Rob Pike, ve Ken Thompson tarafından ortaya atılmış ve sürekli geliştirilmiştir. Kasım 2009’da ortaya çıkan bu dil, sistem programlanması için dizayn edilmiş olup, derlenmiş ve statik tipinde bir programlama dilidir.

Google’da 2007 yılından itibaren geliştirilmeye başlayan açık kaynak programlama dilidir. Daha çok sistem programlama için tasarlanmış olup, derlenmiş ve statik tipli bir dildir.

8: C#

Microsoft tarafından geliştirilen C# programlama dili, C-Sharp olarak da telaffuz edilmektedir.

7: CSS

Daha çok web siteleri geliştirmek ve internet tarayıcısı uygulamaları geliştirmek için kullanılmakta. Tam olarak bir programlama dili olmasa da GitHub listesinde yerini almış.

6: C++

C programalma dilinin dalı olarak karşımaza çıkan bu programlama dilinin tarihi 1983 yılına dayanıyor. Günümüze kadar geçen zamanda en çok kullanılan programlama dilleri arasında yerini alıyor. Masaüstü uygulamaları, sunucu altyapıları gibi bir çok alanda C++ diline rastlamak mümkün.

5: PHP

PHP dilini kullanan şirketler arasında, Facebook, Yahoo gibi dünya devleri de bulunuyor. Popülerliğini kaybetmeyen programlama dilleri arasında 5. sırada.

4: Ruby

Sloganından da anlaşılacağı üzere “programcıların en yakın arkadaşı” yazılış ve okunuş bakımından gayet kolay olduğu için çok tercih edilmekte.

3: Java

Sun Microsystems tarafından 1991 yılında televizyon sistemleri için geliştirildi. Sonrasında Oracle, Sun Microsystems’i satın alarak Java dilini çok farklı bir konuma getirdi. Android uygulama geliştiricilerin en çok kullandıkları dil olarak karşımıza çıkıyor.

2: Phyton

1989 yılında çıkan Phyton, kolay okunabilir olması ve kullananlar tarafından çok sevilmesi Phyton’u popüler yapıyor. Bir çok programcı bu dilin diğer dillere göre daha kolay olduğunu savunmakta.

1: JavaScript

Genellikle web tarayıcıları için geliştirilen projelerde kullanılsa da, Node.js benzeri platformlar sayesinde sunucu tarafında da oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

JavaScript prototip-tabanlı, dinamik türlere ve birinci-sınıf fonksiyonlara sahip bir betik dildir. Nesne yönelimli, imperatif ve fonksiyonel programlama prensiplerine sahiptir.

Sizlerde bilişim sektöründe kariyer hedeflemek istiyorsanız, size en uygun eğitimi beraber bulalım. Uzman eğitmenlerimiz ve sertifika programlarımız sayesinde CV’nizi yeniden yapılandırın. Hemen iletişime geçin, geleceğin en popüler sektörüne şimdi adım atın!

en çok rağbet gören programlama dilleri

Yorum Yazın