fbpx

E-ticaret ve Sosyal Medyada Akılda Kalıcılık

Günümüz teknolojisinin geldiği boyutlar göz önüne alındığında alışveriş alışkanlıklarında büyük bir oranda E-ticaret sitelerine doğru geçildiğini görüyoruz. Bizlere zamandan ve enerjiden büyük avantajlar sağlayan E-ticaret sektörü farkında olmadığımız birçok yükümüzü sırtımızdan alıyor. Teknolojik gelişmelerin sektörleri sürüklediği yeni düzenlere, insanlar da uyum sağlamaya başladı. Önceki zamanlarda bir ürünü görmeden, dokunmadan almak istemeyen kişiler E-ticaret sitelerinin yarattığı güven dahilinde alışverişlerini internet üzerinden gerçekleştirebiliyor. Tüm bunlar geleneklerin, alışkanlıkların yaşanan gelişmeler dahilinde evrim geçirdiğinin bir örneği konumunda.

E-ticaret sektörünün yaşadığı bu denli büyüme doğrudan bir yöntem ile sosyal medyanın da yoğunluğunu arttırıyor. Kişiler sosyal medyayı eskisi gibi sadece zaman geçirmek için değil bunun yanında alışverişlerini gerçekleştirmek için de kullanıyorlar. Instagram, Facebook ve daha birçok uygulama üzerinden farklı pazarlama kanalları oluşturulmaya başlandı. İnsanlar dükkanlarını sosyal medyaya taşımaya, reklamlarını televizyon yerine bu platformlarda vermeye başladılar.

Sosyal Medyada Akılda Kalıcılık

Yeni dünya, teknolojik gelişme unsurlarına bağlı kalarak takip edilemez boyutlara ulaştı. Yapay zeka robotlar, otomasyon çalışmaları, teknolojik ürünlerin akıl edilemez özelliklere sahip olması tüm sektörlerin bir tarafının online platformlara aktarılması zorunluluğunu yaratıyor. İlkel yöntemlerde direten, yeni gelişmelere baş kaldıran birçok işletme, faaliyetlerini sonlandırma aşamalarına kadar sürükleniyorlar. Gelişmeleri takip eden, yeni dünyaya ayak uydurabilen işletmeler ayakta kalabilmeyi başarıyor.

Tüm bu hızlı dönüşüm faaliyetleri sosyal medyada akılda kalıcılığın azalmasına yol açmaya başladı. Vakit geçirdiğimiz hemen her dakika karşımıza çıkartılan reklamlar, telefonlarımıza/maillerimize gönderilen sayısız tanıtım içerikleri bu faaliyetlerin ciddiyetini kaybetmesine yol açıyor. İstenmeyen şekillerde kullanıcının önüne çıkarılan reklamlar, müşterinin markalara olan güveninde azalmaya sebep olabiliyor. Sayısız miktarda işletmenin profil oluşturduğu sosyal medya platformları, ticari mekanlara doğru bir dönüşüm içindeler. Bu yoğun sektörün sahip olduğu sayılar, kullanıcının işletmeleri akılda tutmasını da zorlaştırmaya başladı. Her an karşısına farklı bir firmanın reklamı düşen kullanıcının, firmalara karşı iyi bir izlenim edinmesi oldukça zor gözüküyor.

E-mail: info@iakademi.com
Telefon:0541 606 04 55

E-Ticaret Platformları

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci, E-ticaret sektörünü hiç olmadığı boyutlara taşıdı. İnsanların tüm işlerini, eğlencelerini ve alışverişlerini de evden yürütme zorunluluğu, E-ticaret platformlarına oldukça fayda sağladı. İş ve sektör hacimleri çok büyük noktalara ulaştı. Eski alışkanlıkların aksine insanlar, her gün yedikleri ekmekten üstüne giyecekleri kıyafetlere kadar her ürünü internet üzerinden talep etmeye başladılar. Zamandan ve enerjiden tasarruf avantajı sağlayan online hizmetler, kullanıcıları tarafından büyük ilgi görüyor. Hayatlarını sürdürdükleri işlerini bile evden yürütmek zorunda kalan insanların, alışverişlerini internet üzerinden yapmalarının yadırganmaması gerekir. E-ticaret firmalarının son yıllarda müşterilerine sundukları garanti seçenekleri bu sektöre duyulan güvenin artmasında büyük rol oynadı. Eskiden internet üzerinden talep ettiği ürünlerde farklı ürünlerle karşılaşan, ürün teslimatları aylar, yıllar süren insanlar, günümüzde aldıkları kaliteli hizmet ve firmaların sağladıkları güven unsuru dahilinde gönül rahatlığı ile alışverişlerinin keyfini çıkarıyorlar.

Büyük miktarlarda kullanıcı sayılarına ulaşılan e-ticaret sektörü beraberinde büyük rekabet şartlarını da getiriyor. Kullanıcıların dikkatini çekebilmek eski zamanlara nazaran artık çok daha zor. İkame ürünlerin, ikame firmaların tek tık uzaklıkta olduğunu düşündüğümüz bir sektörde rekabet şartlarının geldiği noktayı hayal edebilirsiniz. Firmalar, müşterilerinin zihninde daha kalıcı olabilmek adına farklı reklam türleri, çarpıcı etki yaratacak içerikler üretmeye çalışarak gelişimlerini sürdürüyorlar. Yüksek miktarlarda kullanıcıya hitap eden sosyal medya platformlarında, hesapların yönetim işlemi de önem kazanmaya başladı. Profesyonel kuruluşlardan alınan direktifler doğrultusunda firmalar müşterilerinin zihinlerde az da olsa yer edinmek için mücadele içindeler. Bu denli durdurulamaz ve hızla gelişen bir dünyada, akılda kalıcı olmak için dikkatleri üzerine çekebilen bir firma olmak en önemli unsur olarak göze çarpıyor.

E-mail: info@iakademi.com
Telefon:0541 606 04 55