fbpx
BTK Siber Saldırılara Karşı Uyardı

BTK Siber Saldırılara Karşı Uyardı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Amerika ‘da meydana gelen bir siber saldırı dalgası nedeniyle, Twitter, Spotify, Netflix gibi çok sayıda dünya genelinde hizmet veren internet sitesinde erişim sorunları meydana geldiğini açıkladı. Bu saldırı dalgası nedeniyle ülkemizde faaliyette olan internet servis sağlayıcılarının, kamu kuruluşlarının, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerinin (SOME), vatandaşların dikkatli ve duyarlı olması hususunda uyarıda bulundu.

(BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Amerika ‘da yaşanan bu saldırılar nedeniyle bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkilediğini, WhatsApp ‘da yazılı mesaj gönderme konusunda sorun meydana gelmezken, resim, video ve ses alışverişi konusunda sorunlar yaşandığını belirtti.

Siber SaldırıSaldırıların dün 14:00-17:00 saatleri arasında ve saat 20:00 civarında gerçekleştiğini belirten Sayan, yurt dışı çıkışları nedeniyle ülkemizde bazı servislerin lokal bazlı erişiminde sorunlar meydana geldiğini ifade etti.

Sayan ayrıca, Dyn isimli servis sağlayıcısına yönelik DDos saldırısı yapılması nedeniyle, bu servis sağlayıcısını kullanan bütün sitelerin saldırıdan etkilendiğini belirtti ve yeni bir saldırı dalgasına karşılık hazırda bulunulması gerektiği konusunda uyardı. Bu servis sağlayıcılarını kullananlar arasında Twitter, Amazon, CNN, Reddit, Nytimes, PayPal, Spotify, SoundCloud, AirBnB, HBO, Netflix, Etsy, Github, Vox gibi çok sayıda kullanıcıya ve ziyaretçiye sahip siteler bulunuyor.

Saldırıları gerçekleştirenlerin dünya genelinde hükumetlerin önemli ve gizli belgelerini açığa çıkaran Wikileaks ‘in destekçileri olduğu düşünülüyor. Zira geçtiğimiz günlerde Wikileaks ‘in editörü ve basın sözcüsü olan Julian Assange ‘in internet bağlantısı kesilmişti. Wikileaks destekçileri ise bu durumdan sürekli Assange ‘i susturmaya çalışan ABD ‘yi sorumlu tutuyor. Söz konusu siber saldırı ile ilgili Wikileaks, Twitter ‘dan takipçilerine ve destekçilerine “Bay Assange hala hayatta ve WikiLeaks hala yayın yapıyor. Destekçilerimizden ABD internetini alaşağı etmeyi bırakmalarını istiyoruz. Haklılığınızı kanıtladınız” şeklinde, saldırıların sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi (CEH – Certified Ethical Hacker)

Yorum Yazın