chronicle

Google‘ın Ana Şirketi Alphabet, Chronicle’i Duyurdu!

Google’ın ana firması Alphabet, yeni şirketi Chronicle’ı resmi olarak duyurdu. Peki Chronicle, bizlere hangi hizmetleri sunmak için kuruldu?

Google’ın çatı şirketi Alphabet bünyesinde faaliyet gösteren ve yenilikçi projeler geliştiren Google X ekibinin yarattığı bir girişim daha şirket oldu. Daha önce Waymo ve Project Loon gibi Google için son derece önemli işlere imza atan ekip bir süredir Chronicle isimli siber güvenlik girişimiyle ilgileniyordu. Google X Başkanı Astro Teller tarafından  yapılan açıklamaya göre ise Chronicle istenilen olgunluğa ulaştı ve Google X’ten bağımsız olarak faaliyet göstermeye hak kazandı.

Yeni bir oluşum olan Chronicle, siber güvenlik sektöründeki bu açığı yapay zekalarla kapatabileceğini düşünüyor. Makine öğrenmesini kullanarak siber saldırıların tespiti ve detaylandırılmasında oldukça zaman kazandıracak çözümler üretmeyi amaçlayan bu oluşum, hedeflerine ulaşabilirse siber güvenlik sektöründe yeni bir dönem başlayabilir.

Google ile bağları koparmayacak

Astro Teller’in dijital bağışıklık sistemi olarak nitelendirdiği “Chronicle” artık yeni bir şirket ve Google’dan farklı bir oluşum olarak internet dünyasında yer alacak. Tabi esas olarak yönetim kısmında kendini gösteren bu bağımsızlık Chronicle ile Google arasında ciddi bir iş birliği yapılmasına engel değil. Google’ın altyapısını kullanarak siber tehditleri mevcut sistemlere kıyasla daha hızlı ve geniş ölçekte tespit edebildiği iddia edilen Chronicle, 2012’de Google tarafından satın alınan ve kötü amaçlı yazılımları raporlayan VirusTotal’dan da faydalanacak.

Chronicle’ın siber güvenliğin sağlanması için hangi yeteneklere sahip olduğu veya ne gibi uygulamalardan faydalanacağı şu an için bilinmiyor ancak Chronicle kurucusu olan ve yeni şirkete CEO olarak atanan Stephen Gillett, halihazırda Fortuna 500 listesindeki bazı şirketlerin Chronicle’ı test ettiğini dile getirdi. Gillet, ayrıca detay vermese de Chronicle’da makine öğrenme ve gelişmiş arama özelliklerini kullanacaklarını açıkladı.

Bu Konuyu Paylaşın!

Yazar : İ-Akademi Eğitim & Danışmanlık

İ-Akademi; 2003'ten bu yana birey ve kurumlara Bilişim, Yabancı Dil, Kişisel ve Kurumsal Gelişim alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Türkiye’nin önde gelen sayısız şirketinde farklı seviyelerde eğitim ve danışmanlık hizmeti veren İ-Akademi, İzmir'in kalbi Alsancak'ta, ilk günkü heyecanıyla hizmetlerine devam etmektedir.

Yorum Yazın